dni
godzin
Fundacja Atypowa oraz Ośrodek dla Osób z Autyzmem EFFATHA serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w 11. Przeglądzie Filmów o Spektrum Autyzmu. Na realizację tego wydarzenia otrzymaliśmy wsparcie finansowe z budżetu Miasta Krakowa.
Jak co roku, Przegląd składa się nie tylko ze wspólnych seansów, ale także ze wspólnej przestrzeni otwartego dialogu. Sala kinowa będzie zarówno miejscem wyświetlania projekcji filmowych, jak i miejscem spotkania z Gościnią, Natalią Fiedorczuk, z którą porozmawia dziennikarka, Monika Szubrycht.
11. Przegląd Filmów o Spektrum Autyzmu odbędzie się w dniach 2 – 3 grudnia 2023 roku w kinie w Krakowie.
W sobotę, 2 grudnia:
W niedzielę, 3 grudnia:
Podobnie jak w zeszłych latach, w tym roku także w tym roku zaplanowaliśmy specjalny seans dla młodszych widzów wraz z dyskusją prowadzoną przez Monikę Szubrycht. Pokaz ten jest organizowany przez Stowarzyszenie Jestem ZA i będzie miał miejsce 1 grudnia o godz. 9:00.
Jak co roku, towarzyszyć nam będzie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem (ze swoją autorską wystawą artystyczną) oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka (ze swoim kącikiem czytelniczym).
Organizujemy Przegląd, by ukazać spektrum autyzmu z różnych perspektyw i budować otwartość na różnorodność.
Bilety do zakupienia w kasie Kina oraz przez Internet.
Nie możemy się już doczekać :)
Dziesiąty, jubileuszowy Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2022r. w kinie „Mikro” w Krakowie przy ul. Lea 5. W trakcie trzech dni Festiwalu wyświetlimy łącznie 8 filmów. Każdego dnia Przeglądu odbywać się będą także spotkania i panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi.
W piątek, 9. grudnia, porozmawiamy o spektrum autyzmu w kontekście systemu rodzinnego. Premierowo w kinie „Mikro” zostanie wyświetlony polski film „Śubuk”. W tym dniu odbędzie się także spotkanie z Przemysławem Kossakowskim, gospodarzem programu „Down the Road. Zespół w trasie”. Zaproszenie do rozmowy przyjęli również rodzice nastoletniej Emilki w spektrum autyzmu.
Sobotni dzień Przeglądu to dzień spotkań z różnorodnością doświadczania świata przez osoby w spektrum autyzmu. Na ten dzień przygotowaliśmy pokaz filmów krótkometrażowych (animacja „Mind my Mind”, film dokumentalny „Little Fire” oraz fabularny „Silent Things”) oraz film dokumentalny o Grecie Thunberg („Jestem Greta”). Do udziału w spotkaniu zaproszenie przyjął Luke Jackson - mężczyzna w spektrum autyzmu, pisarz, samorzecznik.
W niedzielę, 11. grudnia na dużym ekranie zobaczymy dwa filmy („Dlaczego podskakuję” oraz „Proszę odsunąć się od drzwi”), a spotkanie będzie dotyczyło sposobów przedstawiania osób w spektrum autyzmu w kinematografii na przestrzeni lat. Do rozmowy zaprosiliśmy dr Annę Bieganowską – Skórę, zawodowo związaną z UMCS, autorkę książki „And the winner is. Model niepełnosprawności w oscarowych produkcjach” oraz aktora Piotra Głowackiego, który w serialu „Nieobecni” wcielił się w rolę policjanta z zespołem Aspergera.
Z uwagi na duże zainteresowanie pokazami dedykowanymi młodzieży szkolnej, także w tym roku postanowiliśmy zaplanować specjalne seanse dla młodszych widzów.
Jak co roku, towarzyszyć nam będzie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem ze swoją autorską wystawą artystyczną pt. "Nie jestem bohaterem. Moje codzienne życie" oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ze swoim kącikiem czytelniczym dotyczącym tematyki spektrum autyzmu.
Organizujemy Przegląd, żeby ukazać spektrum autyzmu z różnych perspektyw i budować otwartość na różnorodność.
Zapraszamy na nasz profil na Facebook’u oraz na stronę internetową Fundacji Atypowa, głównego organizatora Przeglądu.
Zakup biletów na seanse filmowe przez stronę lub w kasie kina Mikro.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Zapraszamy Państwa na spotkanie w formie live pt. "Spektrum autyzmu w kinematografii".
Spotkanie z udziałem p. Anny Bieganowskiej - Skóry, autorki książki "And the winner is... Model niepełnosprawności w oscarowych produkcjach" odbędzie się 4. grudnia o godz. 19:00.
Tematyka tego wydarzenia będzie dotyczyć pozycji napisanej przez p. Annę, kwestii autyzmu i niepełnosprawności oraz sposobu przedstawiania osób w spektrum autyzmu w filmach i serialach.
Spotkanie poprowadzą dwie organizatorki Przeglądu Filmów o Autyzmie: Magdalena Wątrobińska i Agnieszka Żurek.
W tym roku podjęliśmy decyzję, że 10. Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera nie odbędzie się.
Jednakże główny organizator, Fundacja Atypowa chce o Przeglądzie przypominać Widzom na różne sposoby. Jednym z nich jest to spotkanie :)
Co z 10. Festiwalem Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera?
Kochani Widzowie,
w tym roku 10. Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera był planowany w dniach 4-6 grudnia. Z ogromnym żalem podjęliśmy decyzję o tym, by nie organizować jubileuszowego festiwalu w tradycyjnej formie, ponieważ obecna sytuacja uniemożliwia nam bezpieczną jego realizację. Jubileuszowy Przegląd miał być pełen niespodzianek, już w kwietniu udało nam się dotrzeć do nowych producentów i ich wspaniałych produkcji. Przeprowadziliśmy wiele owocnych rozmów z gośćmi, którzy mieli nas odwiedzić w Kinie Mikro. Nie chcemy jednak zdradzać, zbyt wielu szczegółów, ponieważ liczymy na ich realizację w 2021 roku.
Nie zostawimy Was i będziemy aktywni! Zwłaszcza na naszym profilu Facebook’owym, zachęcamy Was do jego polubienia i obserwowania pojawiających się na nim wydarzeń! Planujemy umieszczać nie tylko polecane przez nas filmy, ale mamy przygotowanych dla Was kilka ciekawych wydarzeń. Poniższy link prowadzi do naszej strony na Facebooku. Zapraszamy! Bądźcie z Nami! https://www.facebook.com/przegladfilmowoautyzmieizespoleaspergera
9. Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera - 29. listopada – 1. grudnia 2019
9. edycja Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera już za nami! Kino Mikro po raz kolejny stało się miejscem inspirujących seansów, spotkań i rozmów o spektrum autyzmu.
W trakcie tegorocznej edycji ze szczególną uważnością przyjrzeliśmy się wspólnie z widzami trzem tematom.
Pierwszego dnia Przeglądu postanowiliśmy sprawdzić, jak kinematografia portretuje kobiece spektrum autyzmu. Islandzki dokument „Seeing the unseen” wywołał wiele emocji, a rozmowa z naszym gościem, autorką bloga Psycholog na spektrum, dodatkowo pomogła zrozumieć wyjątkowy sposób postrzegania i odbierania świata przez kobiety w spektrum autyzmu.
Ojcowie – pod tym hasłem w takcie drugiego dnia Przeglądu zaprezentowaliśmy dokumenty poruszające trudny i ważny temat, jakim jest relacja pomiędzy ojcem a dzieckiem w spektrum autyzmu. O swojej osobistej perspektywie opowiedział nasz specjalny gość, Andrzej Szumowski, tata Jędrka oraz autor bloga „Deszczowy chłopiec”.
Nauczyciel, terapeuta, trener a może mentor osoby w spektrum autyzmu? Niezależnie od przyjętej nazwy, o sile tej relacji oraz o mocy zespołu i działania razem rozmawialiśmy w trakcie trzeciego dnia Przeglądu. Na dużym ekranie obejrzeliśmy m.in. amerykański dokument „Swim Team”. Przedstawia on historię grupy pływackiej, którą tworzą nastolatkowie z autyzmem, a ich trenerem jest tata jednego z chłopców. Po seansie o swoim wyjątkowym podejściu do prowadzenia zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu opowiedział nasz gość specjalny - Rafał Ślusarz, nauczyciel Muay Tai.
W imieniu organizatorów – Fundacji Atypowa i pracowników Ośrodka dla Osób z Autyzmem „Effatha” dziękujemy Wam, drodzy widzowie, że byliście z nami!
Tym samym 9. Przegląd przechodzi do przeszłości, a my rozpoczynamy prace nad jubileuszową, 10. Edycją Przeglądu, na który już teraz serdecznie Was zapraszamy!
Najświeższe informacje dotyczące przygotowań do 10. Edycji Przeglądu będą pojawiać się na naszym facebookowym profilu https://www.facebook.com/przegladfilmowoautyzmieizespoleaspergera/
Program 11 Przeglądu Filmów o Spektrum Autyzmu
2 – 3. grudnia 2023r.
Kino Mikro, Kraków
Piątek, 1 grudnia 2023 r. - seans dla młodzieży
9:00 THE SPELLERS USA 2023, 83 min, reż. Pat Notaro
Sobota, 2 grudnia 2023 r.
16:00 OTWARCIE PRZEGLĄDU
16:15 THE SPELLERS USA 2023, 83 min, reż. Pat Notaro
18:00 SPOTKANIE Z NATALIĄ FIEDORCZUK
20:00 FOR IZZY USA 2018, 84 min, reż. Alex Chu
Niedziela, 3 grudnia 2023 r.
11:00 WHEN TIME GOT LOUDER Kanada 2022, 114 min, reż. Connie Cocchia
I przegląd:
Wystawa prac plastycznych dzieci z autyzmem
II przegląd
Autyzm - stopklatka
III Przeglad
Autyzm - moje pasje
IV Przeglad
Autyzm - moja przestrzeń
V Przeglad
Autyzm - zaakceptuj
VI Przegląd
Wystawa zdjęć Marka Stankiewicza
VII Przegląd
Świat na niebiesko